Můj manžel mi dal na vybranou : Buď on nebo pes. Občas se mi po něm stýská . . . . .

Klíšťata

11. března 2009 v 17:27 | Ila |  péče o psa

Co s klíštětem

Kápneme dezinfekci-uvolní se sevření

Přečkáme 10 minut je uchopíme co nejblíže ke kůži (nejlépe kleštěmi) a vykruťte tak, abyste dostali ven i malinkou hlavičku. Když ji necháte v kůži, může dojít k infekci.

Můžeme ji také udusit tím, že ji natřeme lakem na nehty, po několika minutách odpadne.

Jakmile klíště odstraníte, potřete dezinfekcí nebo octovou vodou.

Trochu faktu o nebezpečnosti klíšťat

Dnes je známo, že klíšťata přenášejí infekční onemocnění na psy a kočky i v pásmech mírného klimatu a představují reálné nebezpečí pro každého z nás. Pro dostatečnou ochranu před tímto populárním parazitem je nutno znát jeho biologii, ekologii i škodlivost.

Mezi nejčastější čeleď přenášející onemocnění zvířat a lidí patří Ixodidae. Zahrnuje 650 druhů ve 13 rodech. Reprodukční schopnosti jsou vysoké. Jedna samička produkuje 2500 až 4000 vajíček. Každá vývojová fáze může mít až jeden rok klidové stadium před obdobím sání. Jsou schopné přežívat v chladných nebo suchých obdobích roku a dokonce patří mezi nejodolnější organismy k působení RTG záření. S tím souvisí sezónnost jejich výskytu. Životní cyklus klíštěte zahrnuje tři stadia. Larvu, nymfu a dospělce. Všechny jsou schopné přenášet rozličné patogeny. Cestu přenesu představuje sání krve. V první fázi vylučuje klíště ve slinách řadu sekretů (protisrážlivé látky a látky sloužící k omezení hostitelovy reakce na přítomnost parazita). Ty mohou vyvolat zánětlivé změny v podobě rudých bolestivých zduření (granulom), případně i otravu a obrny. Ve druhé fázi, které nastupuje za 24-48 hodin, dochází k masivnímu sání krve, během něhož může dojít k přestupu původce do krevního řečiště hostitele. Nejvýznamnější druhy ve vztahu k napadení psů a koček jsou Rhipicephalus sanquineus pro suché a teplé oblasti a Dermacentor reticulatus pro chladnější a mírná pásma, které přenášejí krevní parazitozy psů (babeziozu a hepatozoonozu). Ixodes ricinus a ixodes scapularis přenášejí lymskou borreliózu. Z 650 viróz potom encephalitidu a hemorhagickou horečku, z jiných původů i Erlichie a Ricketsie. Z uvedeného je zřejmé, že vzhledem k mimořádné schopnosti klíšťat adaptovat se na rozličné podmínky a napadat širokou škálu hostitelů včetně psa i jeho majitele musíme věnovat tlumení klíšťat maximální pozornost. Mezi obecná opatření kultivace krajiny a chemické ošetření prostředí. Ovšem pořád nejjednodušším opatřením zůstává přímá ochrana hostitele. Požadavky na preparát jsou netoxicita k hostiteli, dlouhodobé působení, rychlý nástup účinků, rovnoměrné rozložení po hostiteli, odolnost proti vodě a šamponování. V současné době splňují tyto podmínky preparáty distribuované pod obchodními názvy Frontline, Expot nebo Tiguvon. Vhodnost a způsob použití určí veterinární lékař.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama